Zaznacz stronę

„Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jednak tylko woda”. Albert Einstein

 

Nawadnianie kroplówkami w domowej opiece medycznej.

Woda jest podstawowym składnikiem naszego ciała (45-75% masy) i odgrywa kluczową rolę w zachowaniu równowagi organizmu, transportuje składniki odżywcze i tlen. Zwilża błonę śluzową, gałki oczne i stawy, chroni narządy, nerwy i kości. Pomaga również regulować tętno, ciśnienie krwi i temperaturę ciała. Dobre nawodnienie pomaga wypłukać toksyny z organizmu i zmniejszyć skutki uboczne leczenia, takie jak nudności, osłabienie, zaparcia i zmęczenie.

Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia

Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia może być wyzwaniem dla pacjentów, którzy nie są w stanie spożywać wystarczającej ilości płynów lub którzy tracą zbyt dużo z powodu objawów choroby lub skutków ubocznych leczenia. Chemioterapia i radioterapia  mogą powodować gorączkę lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty  i biegunka. Utrata apetytu  i zmiany w sposobie smaku są również powszechne, co może wpływać na ilość spożywanych posiłków i napojów, przyczyniając się do odwodnienia.

Pewną rolę mogą również odgrywać niektóre leki. Na przykład leki moczopędne przepisywane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i kilka leków stosowanych w chemioterapii mają na celu zwiększenie oddawania moczu, więc ich przyjmowanie może narazić Cię na zwiększone ryzyko odwodnienia.

Problemy z przełykaniem pokarmów i płynów są częstym objawem ubocznym po napromienianiu nowotworów w rejonie głowy i szyi. Spowodowane są zapaleniem błony śluzowej w rejonie gardła i jamy ustnej. Brak możliwości przełykania  odpowiedniej ilości pokarmów i płynów doprowadza do odwodnienia chorego i ciężkich w skutkach następstw tego odwodnienia.

Ciężkie odwodnienie może wymagać hospitalizacji i leczenia płynami dożylnymi i elektrolitami w celu przywrócenia równowagi płynów w organizmie. Ale nawet łagodne odwodnienie może zakłócić plan leczenia raka, ponieważ niektóre leki można bezpiecznie podawać tylko wtedy, gdy ciało jest odpowiednio nawodnione.

Oznaki odwodnienia

Pacjenci i ich opiekunowie powinni umieć rozpoznawać oznaki i objawy odwodnienia u dorosłych

Stan odwodnienia lekki Stan odwodnienia umiarkowany Stan odwodnienia silny
Zmęczenie lub wyczerpanie Ciemnożółty mocz Nudności i wymioty
Słabość lub zamroczenie Zmniejszenie oddawania moczu ekstremalne pragnienie
Zawroty głowy lub uczucie omdlenia Sucha skóra i usta Nie mogę się pocić
Zaparcie Bóle głowy Dezorientacja
Szybkie bicie serca

Kroplówka w domu

Jeśli Ty lub ktoś bliski doświadcza jednego lub więcej objawów odwodnienia, pomimo picia płynów, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Lekarz może zlecić podanie kroplówek w celu wyrównania niedoborów elektrolitowych. Pamiętaj o możliwości stosowania kroplówki w domu.

Wskazówki dotyczące nawodnienia

Zacznij po przebudzeniu. Twoje ciało potrzebuje nawodnienia po 6-8 godzinach snu, więc trzymaj szklankę wody na stoliku nocnym.

Miej przy sobie butelkę wielokrotnego użytku. Ułatwia to picie łyków przez cały dzień, zamiast próbować wypijać duże ilości przed snem, co może zakłócać sen.

Stwórz rutynę picia wody. Opracuj harmonogram uzupełniania zapasów w ciągu dnia, abyś mógł ponosić odpowiedzialność. Użyj budzika w telefonie, aby ustawić przypomnienia.

Korzystaj z aplikacji. Istnieje wiele bezpłatnych opcji, które pomogą Ci trzymać się planu nawadniania.

Pij wodę zanim pojawi się pragnienie, regularnie i małymi łykami.

Użyj dzbanka z filtrowaną wodą lub filtra kranowego. Filtry mogą poprawić smak wody z kranu poprzez redukcję chloru i innych minerałów.

Jeśli nie tolerujesz smaku wody – może mieć metaliczny posmak, jeśli otrzymujesz chemioterapię – spróbuj nadać jej subtelny smak, dodaj świeży imbir, cynamon, miętę, plasterki ogórka lub cytrusów, jagody lub odrobinę soku owocowego.

Woda gazowana, koktajle, soki, mleko, herbata, a nawet kawa liczą się również w bilansie nawodnienia. Ważne jest, aby ograniczyć kofeinę, która może zwiększać oddawanie moczu i utratę sodu, co utrudnia nawodnienie organizmu. Alkohol również faktycznie odwadnia i należy go unikać.

Napoje zawierające elektrolity mogą być pomocne dla pacjentów zmagających się z efektami ubocznymi, takimi jak wymioty, biegunka, uderzenia gorąca/nadmierne pocenie się i/lub gorączka. Elektrolity to minerały , w tym sód, chlorek, potas, magnez i wapń, które mają kluczowe znaczenie dla utrzymania kluczowych funkcji organizmu.

Pamiętaj o możliwości podłączenia kroplówki w domu. Skontaktuj się z nami – Pomoc Onkologiczna Warszawa